מהי התמקדות?

ההתמקדות פותחה כשג'נדלין, פרופסור לפסיכולוגיה, וחבריו מאוניברסיטה קליפורניה ביקשו לבדוק "מדוע הפסיכותרפיה מצליחה עבור אנשים מסוימים ועבור אחרים לא?" הם האזינו למאות שיחות טיפוליות, שוחחו עם המטפלים והמטופלים, והשתמשו במבחנים פסיכולוגים כדי לבדוק אם חל שינוי חיובי. הם גילו, שבשתי הקבוצות המטפלים התנהגו באופן דומה וכי ההבדל טמון במטופלים.

מתוך הקשבה להקלטות, הם מצאו שניתן לצפות את ההצלחה בקלות, המטופלים שהצליחו בטיפול, האטו את הדיבור, החלו לחפש מילים לתאר את התחושה שלהם. באותו רגע, היתה להם מודעות מעורפלת על המתרחש בגופם, משהו שהם התקשו לתארו. ואילו המטופלים שלא הצליחו, המשיכו לדבר בצורה רהוטה. השיחה היתה מהראש, הם לא חשו את גופם, והם לא חשו משהו שהיה להם קשה לתאר אותו. אין זה משנה כמה הרבו לנתח את הבעיות שלהם או להסביר אותן או לחשוב עליהן או לבכות בגללן, הטיפול שלהם לא הצליח.

המטופלים שהצליחו בטיפול ידעו להיכנס פנימה בצורה אינטואיטיבית. ג'נדלין עקב אחרי המטופלים הללו ופיתח שיטה מובנית לכניסה פנימה. ההתמקדות היא מתת טבע שהתגלתה ולא הומצאה, היא התגלתה ע"י צפייה במה שאנשים עושים כשהם מצליחים לערוך שינויים חיוביים בחייהם.

היכולת להתמקד מצוייה אצל כל אדם, נולדנו עם היכולת לדעת כיצד אנו חשים. אך עבור מרביתנו הפגיעות שסבלנו בילדותנו ותחושת הניכור שספגנו מתרבותנו גרמו לנו לאבד את האמון בגוף שלנו וברגשות שלנו, ועלינו ללמוד זאת מחדש.
ג'נדלין מצא דרך ללמד את אותה מיומנות רבת עוצמה ויעילה של ריפוי רגשי וכינה אותה "התמקדות"- Focusing.

התמקדות

מי יכול להפיק תועלת מההתמקדות?

אנשים שרוצים להבין טוב יותר מה הם מרגישים ורוצים, התמודדות עם רגשות חזקים, שחרור חסימות לפעולה, שחרור מהתמכרויות, שחרור מביקורת עצמית והגדלת האהבה העצמית, קבלת החלטות.

הגוף שלנו מאותת לנו כיצד לנהוג בנושאים רבים, הוא יודע מה עלינו לעשות כדי להיות אנו עצמנו, מה הם הדברים שאנחנו מעריכים ומאמינים בהם. מהם הדברים שפגעו בנו מבחינה רגשית וכיצד נוכל לרפא את עצמנו. הגוף שלנו יודע איזה מהאנשים שאנו באים עמם במגע מוציאים את הטוב מאיתנו ואיזה אנשים מרפים את ידינו. הגוף שלנו יודע מהו הצעד הבא שיביא לנו סיפוק ותגמול בחיינו.

ההתמקדות היא דרך להגיע לים רחב של ידע המכיל את הפוטנציאל המלהיב לשינוי, היא מאפשרת ליצור יחסי אמון עם הגוף כך שנוכל לשמוע את חוכמתו של הגוף ואת לחישותיו לפני שיתחיל לצעוק.

(מתוך הספר התמקדות/ ד"ר אן וייזר קורנל)

כל הרגשה רעה, היא אנרגיה פוטנציאלית לקראת דרך קיום נכונה יותר, אם מעניקים לה את המרחב הדרוש כדי לנוע לקראת תיקונה"

יוג'ין ג'נדלין אבי תורת ההתמקדות