האם היקום ידידותי?

 אינשטיין אמר שהשאלה החשובה ביותר שכל אדם חייב לענות עליה היא "האם היקום הוא מקום ידידותי?"
מה זה בעצם אומר יקום ידידותי? שרק דברים טובים קורים לנו? לצערנו זה לא המצב, בעולם יש מלחמות, אסונות, פרידות, כאבים, מחלות…
התשובה לשאלה של אינשטיין תלויה במשקפים שאנחנו מרכיבים, ובסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו.
אין לנו דרך להוכיח שהיקום ידידותי או לא אבל יש לנו את האפשרות לבחור במה להאמין.

האם היקום ידידותי?

כשאני מפחדת אני מצמצמת את שדה הראיה שלי ומקבעת אותו על האפשרויות הקשות ביותר. המציאות שלנו מושפעת מהמחשבות ומהאמונות הפנימיות שלנו, ולכן, בלי להתכוון אני גם אתנהג בהתאם ואצור לי מציאות שתצדיק את ההשקפה הזו. ולהפך, אם אאמין שהיקום ידידותי, לשם אפנה את הזרקור וזו תהיה המציאות שלי.
מסיבות אבולוציוניות והישרדותיות תשומת הלב מופנית בראשונה אל הכאב ואל הרגשות המתריעים על סכנה. כך המין שלנו נשאר בחיים למרות שחי בין חיות טרף אבל המוח שלנו ניחן בגמישות ולכן הנטייה הזו ניתנת לשינוי. הדרך הכי פשוטה להתחיל בזה היא דרך הכרת הטוב, בלילה לפני השינה להודות על 3-10 דברים שקרו לי במהלך היום, דברים קטנים כמו ריח של גשם, פרח יפה שראיתי, שיחה טובה שהיתה לי, לאט לאט נתרגל להפנות את תשומת הלב לדברים החיוביים.
אם נחליט שהיקום הוא מקום מסוכן, נחיה מתוך פחד וכיווץ ונשתמש בכוח הפנימי שלנו ליצור חומות והגנות מפניו. אם נחליט שהוא מקום ידידותי נוכל להתחבר לעוצמה שבנו, נוכל להתחבר לשפע, לאהבה, למימוש, וגם בקושי ובכאב נצליח לראות הזדמנות לצמיחה.

האם מה שקרה טוב או רע לנו?

משל סיני מספר שבכפר קטן חי לו פעם זקן סיני חכם ולו בן צעיר וסוס. הסיני חי בשקט ושלווה עד אשר יום אחד הסוס ברח מהאורווה ונעלם. הגיעו אנשי הכפר אל האיכר הסיני הזקן ואמרו: "אוי, כמה שזה רע, משתתפים בצערך" שאל אותם הזקן: "מנין לכם אם זה טוב או רע"? לאנשי הכפר לא היתה תשובה והם הלכו לביתם.
למחרת חזר הסוס. יחד עמו הגיע עדר סוסי בר רבים ויפים. האיש ובנו פתחו את דלת האורווה וכל הסוסים נכנסו פנימה. הגיעו אנשי הכפר ואמרו לאיכר לזקן: "זה ממש טוב, עכשיו תתעשר, קיבלת מתנה משמיים." הזקן ענה להם: " מנין לכם אם זה טוב או רע? " לאנשי הכפר לא היתה תשובה והם הלכו.
אחרי מספר ימים, הבן הצעיר ניסה לאלף את אחד מסוסי הבר, נפל, ושבר את רגלו. הגיעו אנשי הכפר אל האיכר הזקן ואמרו: " אוי, כמה שזה רע." והזקן ענה להם: "מנין לכם אם זה טוב או רע?" לאנשי הכפר לא היתה תשובה והם הלכו.
אחרי מספר ימים, בעקבות מלחמה שפרצה, הגיעו אנשי צבא וכל הצעירים בכפר גויסו למלחמה עקובה מדם, נהרגו בה רבים מבני הכפר. הבן של האיכר הסיני לא נלקח כמובן, מאחר ורגלו הייתה שבורה ומגובסת.

לא תמיד נדע לשפוט ברגע ההתרחשות אם מה שקרה לנו הוא טוב או רע, ואולי לא כדאי למהר לשפוט אלא פשוט להתבונן רגע פנימה, לשים לב למה מתחולל בתוכנו כרגע, ורק להיות עם מה שעולה, לתת לו מקום.

כתיבת תגובה